px × px

Staff List

 

Administrative and Premises Staff

Name

Role

Hilary Woolley

School Finance and Business Manager

Les McGee

Finance Officer

Lyn Brimmell

School Administrator

Claire Evans

Safeguarding administrator

Richard Tidder

Site manager and caretaker

 

Teaching Staff 2018-19

Name

Role

Chris Hansen

Executive Headteacher

Byron Williams

Head of School

Michelle Everett

Assistant HeadteacherUKS2 Phase LeaderYear 6 teacherEnglish subject leader

Gemma Simpson

EYFS Phase leaderReception teacherSENCO (Early Years & maternity cover)

Abbey Ward

Reception teacher

Ali Cullerne

Year 1 teacher

Jen Rendall

Year 1 teacher

Laura Shepherd

Year 2 teacher

Anita Marsh

KS1 Phase LeaderYear 2 teacher

Steve Dowling

LKS2 Phase leader Year 3 teacher

Debs Russell

Year 3 teacher

Nathalie Verny

Year 4 teacher

Alex Clements

Year 4 teacher

Zoe McCracken

Year 5 teacher

Jenny Black

Year 5 teacher

Abby Marshall

Year 6 teacher

Hayley Gosling

Y6 and PPA Cover teacher

Kerry Baker

Pre-School teacher

Laura Edkins (Maternity leave)

SENCOPPA cover teacher

Victoria Dawson

Cover teacher

Sarah Carter

Cover teacher

Carrie Everett

Cover teacher

Claire Del Monte

Intervention & cover teacher (maternity cover)

Lisa Nixon

Intervention teacher

Sophie Shaw

School Direct Trainee Teacher

Chloe Downing

School Direct Trainee Teacher

Bianca West

School Direct Trainee Teacher

Lucy Horwood

School Direct Trainee Teacher

Ben Robertshaw

Sports coach

 

Preschool and Nursery staff

Teaching Assistants

Steph WarryLisa WickettEmma PhilpottsHana RoseHelena WoodsSharon PreeceLouise ButlerSam WilliamsGail Brown

Penny MiltiadouNetty GoodgerJane SmithLiz HattRussell DudleyTracy ColeAnnie CookSam Abusahmen

Jane CarterLisa NixonSue RobinsonGeorgina LinehamLisa BassKevin Ballinger 

 

Midday Supervisors

Wraparound Supervisors

Debs Atkinson

Tracy Lightfoot

Gayle McNiff

Katie Watkinson

Amanda Thomas

Kerry Turner

Penny Miltiadou

Naomi Johnson

Bridget Alban

Kelley Larkin 

Millie Cole

Naomi Johnson

Liz Hatt

Russell Dudley

Sue Boxhall

Lisa Bass

Kevin Ballinger

 

 

Teaching staff allocation- 2018-2019

Year group

Teacher

Class name

Nursery

Steph Warry

Nursery

Pre-school

Kerry Baker

Pre-school

Reception

Abby Ward

RAW

 

Gemma Simpson

RGS

1

Jen Rendall

1JR

 

Ali Cullerne

1AC

2

Anita Marsh

2AM

 

Laura Shepherd

2LS

3

Steve Dowling

3SD

 

Debs Russell

3DR

4

Nathalie Verny

4NV

 

Alex Clements

4AC

5

Jen Black

5JB

 

Zoe McCracken

5ZM

6

Michelle Everett

6LE

 

Hayley GoslingAbby Marshall

6GM